Kdo sebere odvahu znovu vymyslet Česko?

Na jednu stranu nám politici v předvolební kampani slibují naprosté detaily jako například nižší DPH na řezané květiny, aby muži častěji domů nosili manželkám karafiáty. Na druhou stranu se partaje předhánějí, kdo po vzoru Libuše dohlédne do vzdálenější a zářivější budoucnosti: ANO věští velké Česko v roce 2035, ČSSD či třeba TOP 09 slibuje zemský ráj už v roce 2030.

To není náhoda. Přílišné soustředění na detail a nezávazné pábení o daleké budoucnosti má zastřít, že se tu žádné z politických stran nechce do naprosto nezbytných velkých reforem v příštím volebním období.

Slovo reforma se vlastně už i zcela vytratilo z politického slovníku. Zatímco za vlád pravice tu bylo „přereformováno“ (a většina pokusů o systémové změny dopadla neslavně), vláda premiéra Bohuslava Sobotky se rozhodla být „vládou zapomnění“ a o strukturálních problémech Česka vůbec nehovořit, aby se náhodou nemusely řešit. Což i zbytek politické scény více méně přijal zasvé.

V předvolební debatě tak tradičně od politiků postrádáme nejen správné odpovědi, ale bohužel už i ty správné otázky. Že je není vůbec jednoduché najít, o tom se přesvědčil autor těchto řádek při psaní knížky „Jak probudit Česko“, která právě vychází.

Více na ihned.cz

Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář